10 Parimat Nõuannet Pulmadeks

March 24, 2020 Tips and Tricks

10 Ülitähtsat Nõuannet Teie Pulmapäeva Edukaks Õnnestumiseks


Üle aastate olen ma näinud sadu pruutpaare, pildistanud nende pulmapäeva algusest lõpuni, olnud neile abiks mitte ainult fotograafina, vaid ka pulmakorralduslikult. Olen näinud pisarais pruute, raevukaid ämmasid, kaklevaid pulmakülalisi, toidust kõhuviirusesse jäänud külalisi, murtuid jalaluid, purjus pulmategijaid ja väga palju muud. Kõik see võis küll pulmapäeval olla tragöödia, aga nüüdseks on need juba naljakad vahejuhtumid, mis tagantjärele tunduvad isegi toredad seigad. Need võisid vürtsitada teie pulmapäeva tagant järele, aga mitte alati. Küll aga olen õppinud üle aastate, et on vigu, mida saab kohe alguses vältida ning minimeerida hilisemaid muresid.


10 parimat nõuannet pulmadeks ei ole absoluutne tõde, aga just need punktid aitavad ka teil aastaid hiljem meenutada oma pulmapäeva kahetsustundeta.


"Teie pulmapäev on teie elu üks kõrghetki ja see peab olema ideaalne!"


Pulmade korraldamine võib olla keeruline töö, selle juures aitavad väga hästi pulmakorraldajaid. Aga on nõuandeid, mida ma sageli pruutpaaridele kaasa annan, olenemata, kas pruutpaar korraldab ise, või aitavad neid teised. Neid tahan ma siin ka teistele jagada.

Siin on 10 parimat nõuannet pulmadeks, mida oma pulmapäeva puhul pulma korraldades silmas pidada, et kõik sujuks suurepäraselt."

 

1. Tehke oma pulmapäev enda, mitte teiste nägu


Sõpradel, aga eriti teie väga lähedastel inimestel on sageli arvamus, milline just teie pulmapäev välja peaks nägema. Mäletan hästi pulmapäeva, kus pruut lausus mulle hommikul kurvalt meigitoolis: “Mait, tead, tegelikult soovisin ma hoopis metsapulma, aga ämm oli sellele vastu.” Nad abiellusid Tallinnas Raekoja platsil. Sellistel hetkedel kukub mu süda saapasäärde. On ülimalt oluline, et võibolla isegi inimsuhteid rikkudes, teete oma pulmapäeva nii, nagu just teie seda tahate, mitte nagu nemad seda soovivad. Loomulikult, kui teiste nõuanded ja ettepanekud teile ok on, siis ongi kõik hästi. Pulmad on teie üritus, teie armastuse päev ja teiste arvamus ei tohiks teid karvavõrdki heidutada.

Tehke oma pulmapäev enda, mitte teiste nägu. Pruutpaar Haapsalus oma elu parimal päeval - 10 parimat nõuannet pulmadeks

2. Kui korraldate oma pulmapäeva ise, peaks olema pulmapäevaks kõik planeeritud


See kehtib ka neile, kelle pulmapäeva korraldavad pulmakorraldajad. See on üks tähtsamatest asjadest, et te mäletaksite oma pulmapäeva hea sõnaga. Pulmapäeval te ärkate kahekesi, panete telefonid kõrvale ning kulgete läbi oma armastuse päeva. Te ei muretse millegi üle. Katsuge mitte muretseda, kui midagi läheb valesti. Teie ümber on korraldajad, fotograaf, videograaf, pulmakorraldaja, pulmaisa, toitlustajad, meelelahutajad, kes teavad kõik oma ülesandeid ning kes hoolitsevad selle eest, et teie ise midagi tegema ei peaks. On väga kurb vaadata peigmeest, kes korraldab toitlustust või pruuti, kes ajab lilleärist taga pruudikimpu. Pange kasvõi mõni sõber korraldustiimi. See pole küll ideaalseim variant, aga parem, kui usaldate talle "viinakeldri ülema" ameti, et ta saaks siis terve õhtu teie pulmapäeval teiste klaase täita. Ärge seda viimast üldse tehke :)


“Hoolitsege selle eest, et teie pulmapäeval hoolitsevad teie eest teised inimesed.”


Ise korraldada on vahva, aga pulmapäevaks peaks kõik viimseni korraldatud olema. Ainult nii saate garanteerida, et te ei kahetse hiljem midagi ja saate päeva nautida 100%. Pulmapäev ei ole eesti stiilis sünnipäev, kus peab oma külalisi teenindama ning päev otsa ringi jooksma.

Peigmeest viskavad tooliga õhku tema sõbrad. Kihnu pulm. Suvi. 10 parimat nõuannet pulmadeks

3. Valige oma pulmategijad ise


Esimese punktiga seotud, aga olen paraku näinud ka seda, et pruudi ema ja isa valivad oma tütre pulma pulmaisa, kes '86 aastal oli väga äge ja tore, aga nüüd jõi end teie pulmas purju ja lisaks ei osanud ta inglise keelt, kuigi pool seltskonnast sai ainult sellest keelest aru. Ärge saage valesti aru, väga sageli on emadel isadel suurepäraseid mõtteid ja kindlasti ei olnud ka nende kavatsused halvad, aga mõelge mitu korda enne läbi, kas just see bänd on see, mida soovite? Kas see pulmavärv on just teie oma? Kas pulmaautoks Hummer, mida teie isa väga soovitab, on ikka see, mida tahaksite? Kui kõhklete, on juba asi vale. Kui otsustate ise, on teil hiljem ainult iseennast süüdistada ja see on parem variant, kui oma äia soovitatud tädi maali täidetud singirullid kõrvalmajast.


On ülimalt oluline, et kohtuksite ise kõikide pulmategijatega personaalselt. Ma lihtsalt ei kujutaks ette, kui ma enne pulmapäeva ei oleks suhelnud videokõnes või kohtunud personaalselt oma pruutpaariga. Võib juhtuda, et e-mailis tore tegija on päris elus kaabakas ja lurjus :) Kui tunnete, et asi pole päris õige, siis ärge mõelge teist korda, võtke uus tegija, kuni olete leidnud selle ÕIGE. Samuti on ka igale fotograafile olemas oma pruutpaar ja pruutpaarile oma fotograaf. Minu klientidest on paljud saanud minu head tuttavad, kellega suhtlen ma ka peale pulmapäeva, kellega olen isegi koos reisil käinud ja see on tänu nende oskusele leida õige tegija.


“Pulmapäeval ärge muretsege asjade pärast, mille üle teil puudub kontroll.”

Pruutpaar pääses seekord ehmatusega. Tallinn. Suvi. Merivälja Pirita Muul. Väga tormine pulmapäev. 10 parimat nõuannet pulmadeks

4. Pulmakülaliste puhul peab olema täidetud kaks kriteeriumi

Kindlasti muretsete, kuidas pulmakülalised end teie pulmapäeval tunnevad? Selle pärast ei pea üldse muretsema. Kui olete teinud päeva enda nägu, siis pulmakülalised tulevad tähistama teie armastuse päeva, mitte enda pulmapäeva. Pulmakülaliste puhul tuleb arvestada AINULT kahe asjaga. Muu ei ole absoluutselt oluline.


Et neil oleks süüa (ka ajastus on tähtis)

Et neil oleks juua (ei pea tingimata alkohol olema)

Kõik.


Inimesed tulevad reeglina pulma juba näljasena. Jah, ma tean kui raske on pildistada grupipilte, kus inimeste ainus mõte on toit ja korisev kõht. Siit ka järgmine punkt.

Pruutpaar otsustas pulmalaua üles seada õunaaeda vihmatul päeval. Kõue mõis. Suvi. 10 parimat nõuannet pulmadeks

5. Hoolitsege, et pulmas oleks piisavalt süüa ja juua


Eelmisest inspireeritud - “hungry people are angry people” (“näljased inimesed on kurjad inimesed”). Toitu ja juua peaks olema nii palju, et see mitte kunagi otsa ei lõppe. Mõelge, et toda 1811 aasta Chateau D'Yquemi, mis maksab 115,000€ pudel, on teil rõõm hiljem ka kahekesi mesinädalatel nautida. Ostke ja varuge üle! Mäletan eredalt üht pulma, kus läksime olude sunnil 15 minutiks pildistama peale avatoosti. Pruudi ja peigmehega tagasi jõudes oli toit otsas, alles vaid aurutatud juurviljad. Hoolitsege selle eest (!enne oma pulmapäeva!), et seda ei juhtuks.


“Pruutpaar jäi toidust ilma, sest toit sai otsa ja kogustega pandi mööda.”


Sageli on just fotosessioon peale tseremooniat ning külalistel enne õhtusööki palju vaba aega. Andke neile midagi näksida ja juua, samal ajal, kui meie ära oleme, et nad ei sureks enne õhtusööki. Ja rohkem polegi vaja, sest juba siis tunnevad nad end suurepäraselt. Uskuge mind, inimesed mõtlevad peale teie laulatust peaasjalikult ainult söögist ja joogist.


Kui sinu parim sõbranna otsustab teie lembehetke fotobombida. Pulm Kenoshas / USA. Sügis. 10 parimat nõuannet pulmadeks

6. Lõpetage oma pulmapäeva ametlik osa varem kui kesköösel


On olnud aastaid traditsioon, et pulmatort peab tulema kesköösel. Murrame selle traditsiooni. Teie pulmas on vanurid, lapsed, rasedad, muidu maiasmokad, kes pikisilmi ootavad teie pulmapäeva lõppakordi - teie pulmatorti. Ärge söötke neile kesköösel sisse suurt kogust suhkrut ja koffeiinilaksu. Tehke see hiljemalt kell 10 õhtul. Kui teie pulmakava peaks mingil põhjusel lõhki minema, võib juhtuda, et pulmatort tuleb julgelt peale keskööd. Olen juba aastaid soovitanud pruutpaaridel tuua pulmatort varasemale ajale ja see töötab suurepäraselt. Mul ei ole kesköiseid pulmatorte juba aastaid ja kõik on väga õnnelikud.


Kui ametlik osa on läbi, tantsige nii nagu keegi ei näeks ja visake kingad nurka :) Olge siiski valvsad, sest võib juhtuda, et ma ei ole veel peolt lahkunud ning teen jätkuvalt pilte.

Peale pulma ametlikku osa läks tõeliseks mölluks. Traditsiooniline Kihnu pulm. Suvi. 10 parimat nõuannet pulmadeks

7. Ärge muretsege, kui teie pulmapäeval ei paista päike


See on äärmiselt levinud arusaam, nagu päike teekski teie pulmapäevast selle erilise päeva. Ma soovin alati enne igat pulmapäeva, et taevas oleks pilvi või ei paistaks päike üldse. Päikselise päevaga on kontrastid tugevad, silmad on kissis ja varjud tugevad. Heaks pildiks on pilves ilm kõige parem. Pole midagi lõbusamat ja meeldejäävamat, kui keset tseremooniat algav paduvihm! See on meeldivam, kui +30 kraadises päikses küpsemine. Hei, peigmees, kas vesti ikka panid pitsaku alla? Maika ka?


“Pulmapäeval sajab vihma? Superluks, sellest tuleb suurepärane pulmapäev!”

Pruutpaar on joovastuses, sest marutuule ja vihma vastu ei aita muretsemine. Island. Sügis. 10 parimat nõuannet pulmadeks

8. Tehke kõik nii, et hiljem ei jääks midagi südamele


KUI palju olen ma pidanud kuulama hiljem seda, et “kui…”, “siis…”, “oleks meie pulmapäev olnud parem.” Väga levinud asjad, mis jäävad südamele, on raha kokkuhoid mõnede prioriteetide pealt. Eelarve on küll tähtis, aga prioriteedid on veelgi tähtsamad. Ärge hoidke nende pealt kokku. Kui teie pulmapäeval on kõige tähtsam söök, siis kulutage selle peale. Kui fotod, siis ärge hoidke end tagasi, vaid tellige parim ja just see, kes teile meeldib. Kas teile on prioriteediks, et teie avatantsu saadaks Koit Toome? Helistage Koidule! Kui eelarve on keeruline, on pulmades alati asju, mille pealt saaks kokku hoida, mis ei ole nii prioriteetsed ja mis ei saa teid ka aastaid hiljem kurvastada.


“Teie pulmapäev on üks kord elus. Mõelge prioriteetidele. Helistage Koidule!”

Koit Toome bänd

Võrratud Koit Toome ja Bänd. Hiiumaa. Suvi. 10 parimat nõuannet pulmadeks

9. Ärge oma pulmade ajakava liiga täis toppige


Teie pulma tulevad inimesed, kes suure tõenäosusega ei ole üksteist väga kaua aega näinud. Enne, kui pulmaisa teeb järjekordse “jooks ümber mõisapargi” mängu, andke neile aega üksteisega suhelda ja aega endale nendega suhelda. See päev läheb imekiiresti ja kõige meeldejäävamad pulmad on sellised, kus inimestel on aega ning päev kulgeb mõnusas rütmis. Mul on olnud rohkelt imelisi pulmapäevi just väga mõnusas kulgevas tempos. See on armastuse päev, kus saab olla oma kallitega.


“Kui te tunnete, et vajate inimest, kes oskaks pulmapäeval suunata, siis on pulmaisa selleks hea variant.“


Kes tunneb, et pulmaisa võib teie pulmas veidi võõraks jääda, selle jaoks on mõni hea tuttav või sõber suurepärane valik! See on sageli oluliselt personaalsem. Kui tellite pulmaisa, on eluliselt tähtis, et te temaga kohtute (vaata punkt 3).

Eestimaa ilusaimad suveõhtud käsikäes. Sagadi mõisa lähedal. Suvi. 10 parimat nõuannet pulmadeks

10. Kutsuge pulma vaid kõige lähedasemad inimesed


Kui teie peokoht ei ole kummist ja nimekiri on juba ammu lõhki, mõelge nii - kas oleksite ise kurb/solvunud, kui see inimene, keda pulma tahaksite kutsuda, ei kutsuks teid oma pulma? Kui vastus on, et ei oleks kurb/solvunud, siis saategi selle inimese arvelt oma nimekirja ruumi. Olen sageli kuulnud, et pruutpaarid on mures nende külaliste pärast, keda nad iial näinud ei ole või kellega puudub igasugune side. Sõbrad on ka tähtsad, aga pruutpaarid tihti lausuvad oma pulmapilte vaadates, et näe, selle ja selle inimesega me enam kahjuks ei suhtle. Mõelge kolm korda läbi, kes on ikka sõber ja kes mitte. Kutsuge pulma inimesed, kellest te mitte mingil juhul ei sooviks loobuda.


“Kui ema tahab teie pulma kutsuda oma sõbranna ja see teile ei ole ok, siis see ei olegi ok.”

Grupipilt Keila-Joa mõisa trepil. Lauspäike. Sügis. 10 parimat nõuannet pulmadeks

Üle aastate on olnud just need peamised 10 parimat nõuannet pulmadeks, mis võivad mõjutada enim tundeid, kuidas te oma pulmapäevale hiljem tagasi vaatate. Kindlasti ei ole üht õiget viisi, kuidas peaks üks pulmapäev välja nägema, aga üks olulisemaid asju selle juures on see, et see oleks teie nägu. Siis vaatate oma pulmaalbumit aastakümneid hiljem sooja südamega.


Kohtumiseni teie pulmapäeval, mis saab olema uskumatult äge!